۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸

آشنایی با نخل اره ای

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

آشنایی با نخل اره ای

خل بادبزنی اره ای – SAW PALMETTO

نام علمی : SERENOA REPENS

خانواده : ARECACEAE (PALMAE) – نخلیان

بومی منطقه: بومی جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا

خاک و تغذیه : مقاومت به خاک های خشک و با بافت های مختلف

دمای ایده آل محیط : -۴ تا ۳۶ درجه سانتیگراد

آبیاری و رطوبت : کمی خشک

نور محیط : متوسط

نخل اره ای چیست؟

نخل اره ای نخل کوتاه، scrubby است که در دشت ساحلی فلوریدا و دیگر کشورهای جنوب شرقی رشد می کند. شکل برگ آن لبه های تیز، دارای دندانه اره مانند است که گیاه نام آن است. توده متراکم بزنی نفوذناپذیر بیشه را تشکیل می دهد. انواع توت ها ۲ سانتی متر طول فراوان از وحشی در پاییز برداشت شده است و برای استفاده های دارویی خشک می کنند. آنها همچنین به عنوان منبع تغذیه برای گوزن و خرس و خوک وحشی خدمت می کنند.

نخل اره ای نوعی نخل زینتی است که می تواند تا ۱۰ پا در آب و هوای گرم رشد کند. این گیاه در ایالات متحده در آب و هوای گرم جنوب شرق از کارولینای جنوبی تا می سی سی پی گرفته و در سراسر فلوریدا می روید. برگ های آبدار و سبز این گیاه از ساقه های تیغ دار آن می رویند. این گیاه دارای گل های سفیدی است که نهایتاً تبدیل به میوه های زرد رنگ بیضی شکل می شود. میوه این گیاه وقتی رسیده باشد رنگ سیاه مایل به آبی به خود می گیرد و برای مصارف درمانی و پزشکی خشکانده می شود.

گیاه نخل بادبزنی اره ای، نخل کوچکی است که در حداکثر رشد خود به ۲ تا ۳ متر ارتفاع می رسد. دارای تنه ای پراکنده است که بصورت انبوه در زمین های ساحلی و شنی یا در جنگل های کاج و زیر درختان جنگلی رشد می کند. ساقه ها یا تنه بصورت مستقیم رشد می کند.

این گیاه بومی جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا است که اغلب تا سواحل اقیانوس اطلس امتداد دارد.

نخل بادبزنی اره ای درختی بسیار سخت و به شدت کند رشد است و دوره زندگی و عمر طولانی (حتی با ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال عمر) دارد.

این گیاه یک نخل بادبزنی با برگ های است که دارای یک دمبرگ انتهایی و مشترک در انتهای بادبزن ها می باشد. هر برگ حدود ۲۰ برگچه دارد. دمبرگ بصورت یک بازوش نرم، اره ای شکل یا خاردار است که دلیل نامگذاری این نوع نخل بادبزنی نیز وجود دمبرگ های اره ای شکل آن است. دندانه ها و خارها به راحتی قابل شکستن و حذف کردن هستند.

برگ ها به رنگ سبز روشن و در گیاهان روییده در خط ساحلی به رنگ نقره ای-سفید هستند. این برگ ها ۱ تا ۲ متر طول داشته و طول هر برگچه نیز به ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر می رسد. برگ های این نوع نخل مشابه برگ های نخل جنس Sabal هستند.

گل ها به رنگ سفید مایل به زرد بوده که حدود ۵ میلیمتر عرض دارد. این گل ها در خوشه های انبوه و متراکم تولید می شوند که هر خوشه بیش از ۶۰ سانتیمتر طول دارد.

میوه ی این گیاه بزرگ، سیاه مایل به قرمز و سفت است که به عنوان یک منبع غذایی مهم برای حیوانات وحشی و نیز انسان ها در گذشته بوده است.
شرایط محیط رشد:

نخل اره ای در مکان های سایه – آفتاب بهتر رشد می کند. همچنین نسبت به انواع مختلفی از خاک ها اعم از قلیایی، رسی، شنی، اسیدی و لومی نیز مقاوم است و می تواند رشد کند. نخل بادبزنی اره ای نسبت به خشکی خاک و تجمع املاح در خاک نیز بسیار مقاوم می باشد.

میانگین دمای سالیانه برای رشد این گیاه نیز بین ۴- تا ۳۶ درجه سانتیگراد است.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی نخل اره ای :

بخش هایی از درخت نخل بادبزنی برای بشر نیز قابل خوردن است ولی اکثر بخش های سبز آن دارای مزه ی تلخ و ناخوشایندی هستند.

میوه های نخل اره ای غنی از اسیدهای چرب و فیتوسترول ها هستند. طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شد که عصاره استخراج شده از میوه ها برای درمان بیماری بزرگ شدن پروستات (BPH) بسیار مفید می باشند. دو میلیون مرد آمریکایی از این گیاه برای درمان این بیماری استفاده می کنند. همچنین عصاره ی این گیاه در درمان سرطان های پروستات نیز بسیار مفید است.

نخل بادبزنی اره ای همچنین برای درمان کم بودن تعداد اسپرم، افزایش قوای جنسی، کم کردن موهای زائد، درمان برونشیت، دیابت، التهاب و میگرن نیز کاربرد دارد. ولی کاربرد اصلی و اثبات شده ی آن در درمان بیماری ها و سرطان های پروستات است.

این درخت در برابر حریق بسیار مقاوم است و در اماکنی که دچار حریق شده باشد، این درخت به دلیل وجود ریشه ها و ریزوم های قوی آسیبی نمی بیند.

آفات:

نخل بادبزنی یا اره ای به عنوان غذا برای لاروهای تعدادی از لپیدوپتراها بخصوص گونه ی Batrachedra decoctor مناسب است.

تکثیر:

تکثیر نخل بادبزنی اره ای توسط کشت بذر صورت می گیرد اما نهال های بذری بسیار کند رشد می باشند.