۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸

آشنایی با گیاهان آبزی + کاشت سبزه آبزی

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

آشنایی با گیاهان آبزی + کاشت سبزه آبزی

گیاهان آکواریوم درست مثل درختان عمل می کنند و محیط آکواریوم را زیباتر و سالم تر می کنند. دی اکسید کربن و گازهای زیان آور را از آب می گیرند و اکسیژن پس می دهند. محلی برای مخفی شدن بعضی گونه های ماهی ایجاد میکنن و محرکی هستن برای تولید مثل بیشتر ماهی ها.

مواد معلق در آب را جذب می کنند و باعث شفاف شدن آب می شوند. بعضی از باکتریهای مضر و معلق در آب را هم جذب می کنند و باعث سلامتی محیط آب می شوند و بطور کلی نقش بسیار مهمی در ایجاد تعادل و پایداری اکوسیستم یک آکواریوم زیبا و سالم ایفا می کنند.

گیاهان، اولین چرخه تولید مواد غذایی هستند. آنان با جذب نور و گازکربنیک از محیط، عمل فتوسنتز انجام می دهند. نتیجه این فرایند، تولید اکسیژن است. این عمل در طی شب و در مدت زمان تاریکی، بالعکس می شود.

این قاعده در مورد گیاهان آبزی نیز صادق است. گیاهان آبزی با جذب نوراگرچه آن نور مصنوعی باشد و گرفتن گاز کربنیک از محیط آب، تولید اکسیژنمی نمایند. این فرایند نقش بسیار حیاتی در تامین اکسیژن آب جهت تنفس ماهی ها و در کل، آبزیان دارد. به علاوه، وجود پوشش گیاهی به عنوان سایه بان، پناهگاه، مخفیگاه و زایشگاه طبیعی در مخازن آکواریوم پر اهمیت است.

نحوه کاشت گیاهان آکواریومی: به دو صورت می توان گیاهان آبزی را در آکواریوم کاشت می توانید به جای آنکه تمامی کف آکواریوم را بستر دهید، ظروفی مانند تشت، یا گلدان، به اندازه های دلخواه آماده کنید و بستر مربوط به کشت گیاه را در آن تشت ها و گلدان ها آماده کنید سپس آن را در آکواریوم قرار داده و انتهای ساقه گیاهان را با کمک انگشت در شن یا همان بستر مربوطه فرو کنید.

نوع بستر گیاهان آکواریومی: برای تهیه بستر لازم نیست راه دوری بروید کافی است به مقداره کافی شن معمولی که برای مصارف ساختمانی به کار می رود در اختیار داشته باشد ( فقط دقت کنید شن ها آلوده به مواد خارجی نباشد ). همچنین لازم نیست که تمامی شن مورد نظر را شستشو دهید زیرا املاح موجود در آن برای ریشه گرفتن گیاهان لازم است، اما پس از کف آکواریوم را به قطر سه سانتیمتر از شن ناشسته بستر دادید مجددا با یک لایه دیگر (حدود سه سانتیمتر) از شن کاملا شسته شده و لای گرفته روی بستر قبلی را پوشش دهید تا گل و لای موجود در شن، آب آکواریوم را گل آلود نکند.
شرایط نگهداری از گیاهان آبزی: گیاهان آبزی به همان آب و دمایی احتیاج دارند که ماهیان زینتی آکواریومی احتیاج دارند، منظور ماهیان گرم آبی هستند که در آب شیرین زندگی می کنند.

دمای ۲۲ درجه تا ۲۷ درجه و ph خنثی برای نگهداری مطلوب است، همچنین نور طبیعی مناسب تر از نور مهتابی است، به ویژه آنکه نور طبیعی چرخه منظم خواب و بیداری را برای گیاه و ماهی حفظ می کند و بدیهی است که گیاه زنده در شرایط طبیعی بهتر از هر کس و هرچیز می تواند خودش را ترمیم کند.

یکی از مهمترین عوامل پوسیدگی گیاهان در آکواریوم های خانگی استفاده از داروهای گوناگون و به ویژه نمک در آب آکواریوم است که برای درمان یا نگهداری ماهی های بیمار به آب اضافه می کنند. لذا باید ضمن آنکه ماهی را از فروشگاه قابل اطمینان تهیه می کنید همچنین در صورتی که یکی از ماهی ها گرفتاره یکی از بیماری خاصی شد آن را از محل آکواریوم به ظرف دیگری منتقل نمود و پس از درمان کامل و طی دوره قرنطینه مجددا به آکواریوم اصلی باز گردانید.

نگهداری از خزه توپی

این گیاه آبزی بوده و برای تزیین آکواریوم بسیار مناسب است.

ظاهر این خزه به دلیل زندگی آن در آب و رشد جلبک به شکل کره ایجاد شده است.

برای نگهداری این خزه، آب تنگ یا آکواریوم را هر دو هفته یکبار تعویض کرده و گیاهان را در نور کم و غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.

نحوه کاشت سبزه آبزی:

سبزه آبزی که این روزها داخل فروشگاه ها زیاد می بینید.

بذر آبزی را می توانید از فروشگاه های گل و گیاه قسمت فروش بذر تهیه کنید.

ته تنگ کمی آب بریزید و بذر گیاه آبزی را روی آب بریزید و تنگ را جای پرنور بگذارید.

بعد از چند روز بذرها سبز می شوند، آرام تنگ را آب کنید.

داخل تنگ هم می توانید ماهی بریزید.

این آب بدلیل بذر آبزی بو نمی گیرد و تا یکسال ماندگاری دارد (از تنگ دهان گشاد استفاده کنید که ماهی اکسیژن کم نیاورد)
سوالات زیادی درمورد انداختن ماهی داخل تنگ پرسیده می شود.

که ماهی اکسیژن کم نمی آورد؟

ممکن است ماهی بمیرد؟

عزیزان مطمئنا داخل بطری باریک با دهانه باریک ماهی اکسیژن کم می آورد و می میرد.

حتما از تنگ دهانه گشاد استفاده کنید.

هر چه دهانه تنگ بازتر باشد اکسیژن بیشتری به ماهی می رسد.

پس از تنگ های باریک استفاده نکنید.

بذر آبزی یا هر گیاه دیگر در حال رشد، مطمئنا برای ماهی ها مفید هستند ولی باید ظرف دهانه بازی داشته باشید که ماهی نمیرد.