۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸

اهمیت فرق سر

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

اهمیت فرق سر

ناحیه پشتی بالاترین نقطه سر را فرق سر Crown یا Vertex می‌نامند. در این ناحیه صفحه افقی بالای سر به سمت پایین تغییر جهت داده و به حالت عمودی در می‌آید. فرق سر منطقه نسبتا مسطحی است و وسعت آن به اندازه کف دست می‌باشد. با نگاه کردن به الگوهای طاسی VI و VII متوجه می‌شوید که پیشروی طاسی منجر به وسیع‌تر شدن فرق سر می‌شود. ( کاشت مو کرج )در حقیقت وقتی این ناحیه پرپشت است، محدوده دقیق آن مشخص نیست ولی با ادامه ریزش مو رفته‌رفته به بزرگ‌ترین ناحیه طاسی تبدیل می‌شود.

خصوصیات فرق سر
فرق سر علاوه بر وسعت رو به افزایش آن، مشخصات جالب دیگری نیز دارد. رشد موها در مرکز فرق سر به صورت گریز از مرکز یا گردبادی است به این معنی که موها بازاویه کم از پوست بیرون می‌آیند و رو به خارج چرخش می‌کنند. بعضا دو ناحیه چرخشی در فرق سر دیده می‌شود که از نظر کاشت مو بسیار جالب است.
اگر به جهت رشد موهای نواحی دیگر سر دقت کنیم چرخش موها در فرق سر مفهوم بیشتری می‌یابد. در پشت و کناره‌های سر موها به سمت پایین و رو به عقب رشد می‌کنند. در نواحی گیجگاهی موها از جلو به پایین و سپس به عقب تغییر مسیر می‌دهند. از فرق سر تا خط موی پیشانی جهت رشد موها رو به جلوست. بنابراین فرق سر مرکز چرخش موها یا محل تلاقی زوایای مختلف رشد موهای سر محسوب می‌شود.

الگوی ریزش مو در فرق سر
فرق سر ممکن است در ریزش موی مردانه (سیستم نوروود Norwood) و زنانه (سیستم لودویگ Ludwig) دچار طاسی شود. اجازه دهید نگاهی به الگوهای طاسی سیستم نوروود بیاندازیم. در الگوهای II و III موهای فرق سر نمی‌ریزد. در الگوهای IV تا VII، موهای فرق سر بطور فزاینده می‌ریزد.الگوهای vertex II و vertex III نظیر الگوهای II و III هستند ولی در فرق سر نیز یک ناحیه طاس وجود دارد. در انواع “A” از الگوها II تا V، فقط موهای جلو و بالای سر می‌ریزد ولی فرق سر دچار طاسی نمی‌شود. در برخی از بیماران فقط موها فرق سر می‌ریزد ولی فرق سر دچار طاسی نمی‌شود. در برخی از بیماران فقط موهای فرق سر می‌ریزد بدون اینکه جلوی سر کم پشت شود (لکه طاسی مجاز).

مشکلات کاشت مو در فرق سر
برای کاشت مو در فرق سر متخصصین پوست و مو با دو دسته از مشکلات مواجه هستند. اولا مرکز این ناحیه کم پشت است و موها وضعیت چرخشی یا گردبادی دارند در نتیجه اگر از نزدیک به فرق سر دقت کنیم، گرافت‌های کاشته شده در پوست به راحتی تشخیص داده می‌شوند. بنابراین از نظر تکنیکی باید منافذ گیرنده در مکان‌های مناسب و با زاویه مناسب ایجاد شده و گرافت‌هایی با اندازه صحیح در نواحی مختلف فرق سر کاشته شود تا نتیجه حاصل زیبا شود.
ثانیا کاشت مو در فرق سر به علت مساحت بزرگ آن به تعداد زیادی مو نیاز دارد، در حالیکه تعداد موهای ناحیه دهنده محدود است. اجازه دهید مساحت نواحی مختلف سر را با یکدیگر مقایسه کنیم. مساحت ناحیه پیشانی از خط مو در جلوی سر تا خطی که در عقب به شکل عرضی از زاویای گیجگاهی عبور می‌کند تقریبا ۵۰ سانتی‌متر مربع است. مساحت منطقه بالای سر از پشت ناحیه گیجگاهی تا حاشیه قدامی فرق سر حدود ۱۵۰ سانتی‌متر مربع است. مساحت فرق سر متغیر است و در الگوهای طاسی VI یا VII به ۱۷۵ سانتی‌متر مربع می‌رسد که پوشاندن آن با مو کار دشواری است. با محاسبه متوجه می‌شویم که اگر با حداقل تراکم (۱۵ واحد فولیکولی یا ۳۵ تار مو در هر سانتی‌متر مربع) در فرق سر کاملا طاس (حدود ۱۷۵ سانتی‌متر مربع) مو کاشته شود تقریبا ۲۶۰۰ واحد فولیکولی نیاز داریم. اگر تراکم را افزایش دهیم و مثلا به ۴۰ برسانیم به ۷۰۰۰ گرافت نیاز خواهد بود که از کل موهای ناحیه دهنده یک شخص بیشتر است. بدین ترتیب ناحیه پیشانی و خط مو که از نظر زیبایی اهمیت بیشتری دارند، بدون مو باقی می‌ماند.
مثال فوق به خوبی نشان می‌دهد که کاشت متراکم موها در فرق سر بخش اعظم موهای بانک مو را مصرف خواهد کرد. هر چند در مرد جوانی که به علت طاسی فرق سر دچار افسردگی شده است پرکردن آن ناحیه با کاشت متراکم موها پزشک را وسوسه می‌کند ولی در دراز مدت به زیان بیمار تمام خواهد شد. اگر طاسی فرق سر پیشروی کند آنوقت بیمار و جراح ناگزیر خواهند بود برای ترمیم آن، به دفعات تن به کاشت مو دهند. در نتیجه نه تنها موهای ناحیه دهنده به سرعت مصرف خواهند شد بلکه فرق سر مانند جزیره‌ای با موهای پرپشت در میان اقیانوسی از طاسی سر دیده خواهد شد. به علاوه اگر بیمار دچار طاسی ناحیه پیشانی شود چه باید کرد؟ جوان ۲۴ ساله‌ای که به خاطر طاسی فرق سر دچار افسردگی شده وقتی در ۲۸ سالگی خط موی او شروع به پسروی کند آشفته و پریشان حال خواهد شد زیرا این وضعیت نسبت به ریزش مو در فرق سر بیشتر در معرض دید است.
برای درمان طاسی فرق سر افراد جوان در گام نخست بهتر است از داروها استفاده شود. داروها در جلوگیری از ریزش موهای فرق سر نسبت به جلوی سر تاثیر بیشتری دارند. با این اقدام حداقل از ریزش بیشتر موها جلوگیری می‌شود. در قدم بعد موهای ناحیه پیشانی و خط مو ترمیم و بالای سر تا مجاورت فرق سر پر می‌شود. در آخرین مرحله با ملاحظات و منطق و البته با تراکم کمتر کاشت مو در ناحیه فرق سر انجام می‌گیرد.
فراموش نکنید کاشت مو در فرق سر می‌تواند تمام موهای بانک مو را به کام خود کشد در حالی که بهترین انتخاب آن است که موها با حداکثر تراکم در بالای سر، جلوی سر و خط مو کاشته شود.