۰۶ آبان ۱۳۹۷
آبان ۶, ۱۳۹۷

با کودک لجباز چگونه برخورد کنیم

آبان ۶, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

با کودک لجباز چگونه برخورد کنیم

واقعیت این است که بچه دار شدن فازغ از اینکه بسیار اتفاق خوشایندی است و شادی زیادی به همراه دارد اما مسائل مختلفی  در فرایند رشد کودکان وجود دارد که ممکن است دردسرساز شود و بعضا از دوران کودکی تا دوران نوجوانی ادامه داشته باشند . از جمله ی این مشکلات لجبازی در کودکان است.قبل از وارد شدن به بحث لجبازی در کودکان و یافتن این سوال که با کودک لجباز چگونه برخورد کنیم باید علل لجبازی در کودکان را ریشه یابی کنیم .

لجبازی در کودکان در سنین مختلفی بوجود می آید مثلا لجبازی در کودک یک ساله ، لجبازی در کودکان ۴ ساله و حتی لجبازی در کودکان ۷ ساله .

گاهی لجبازی و پرخاشگری کودکان ریشه در سبک رفتاری والدین دارد. بدین معنی که در برخی مواقع بعضی از رفتار های ناشی از لجبازی در کودکان توسط والدین مورد استقبال قرار می گیرد که در این صورت کودک اصطلاحا لوس شده و با اصرار های بیجا و لجبازی های مکرر از والدین جلب توجه می کند ؛ که معمولا لجبازی کودک دو ساله و لجبازی کودک سه ساله دقیقا به همین دلیل است . برای برخورد با کودکان لجباز و پرخاشگر و کنترل آن ها رعابت چند نکته الزامی است :

 

با کودک لجباز چگونه برخورد کنیم

 

والدین باید صبر داشته باشند :

برای خویشتنداری در برابر رفتار های کودکانه ای که ممکن است همیشه برای آن حوصله نداشته باشیم شاید لازم است بعضی از مسائل را بپذیریم ؛ باید بپذیریم که لجبازی عارضه ای است که ممکن است گریبان فرزندمان را از یک سنی به بعد  بگیرد . برای مواجهه با این صورتِ رفتاری باید خود را آماده کرده و در هر شرایطی کنترل خود را از دست ندهیم.

مشکل و منشاء لجبازی کودک را شناسایی کنید :

والدین باید بیش از آنکه به صورتِ رفتار فرزند که این جا لجبازی است توجه کنند بهتر است به عقبه و پیشینه ی این رفتار برگردند . به این معنا که باید مسائلی را که حساسیت فرزندشان را برمی انگیزاند یا باعث واکنش منفی در کودک خود می شوند را بشناسند و این مهم جز با با برقراری ارتباط  با کودک  به طور صمیمانه و وقت گذاشتن برای او ، اتفاق نمی افتد.

درخواست های خود را به صورت منطقی از کودک بخواهید :

سعی کنید بدانید که چه موقع ، چگونه و کجا و در چه شرایطی با فرزندمان از ادبیات هنجاری باید و نباید استفاده کنید به عبارت دیگر اینکه چگونه به کودک دستور دهیم حائز اهمیت است . قبل از هر درخواست متوجه ظرفیت کودک باشید. با در نظر گرفتن همه این مختصات ، احتمال بروز لجبازی های بی جهت در کودکان کمتر خواهد شد.

کودک را به همکاری و رفتار خوب تشویق کنید :

یکی از ترفند های کنار آمدن و حتی مبارزه با لجبازی کودک پرت کردن حواس او به مساله ای است که برای کودک انرژی بخش است . با توجه به این امکان و پتانسیل کودکان که به راحتی از یک مساله به مساله دیگر تغییر جهت می دهند می توانید برای هدایت آن ها از رفتار های بد ناشی از لجبازی به رفتار های خوب و همکاری کردن با خودتان تشویق کنید و بدین صورت با پرت کردن حواس او انرژی اش را در جهت مثبت تخلیه کنید .

بی توجهی و نادیده گرفتن رفتار های بد کودک ناشی از لجبازی و خودمحوری :

هنگامی که کودک با لجبازی و اصرار های بیجا ، گریه کردن و بهانه گرفتن ، پافشاری کودک برای خواستن یک چیز ، خود زنی یا دست و پا کوبیدن بر زمین ، جیغ کشیدن و فریاد زدن سعی می کند جلب توجه کند ، اتفاقا در این مواقع کاملا به او بی اعتنا بوده و به رفتار های غلط او توجهی نداشته باشید تا به این ترتیب در ذهن خود قانونی نسازد تا از شما بدین وسیله توجه بگیرد .

فرصت دادن به کودک :

وقتی که کودکتان در مساله ای با شما لجبازی می کند آن مکان را ترک کنید و از او فاصله بگیرید . هنگام ترک کردن مکان برای او توضیح دهید که برای چند دقیقه او را تنها می گذارید تا به رفتار خود فکر کند . فکر کردن در کودکان می تواند در حل کردن بسیاری از مشکلات آن ها موثر باشد . به او اطمینان بدهید این رفتار شما نشانه تنبیه کردن کودک نیست . بگذارید فرزندتان از همان سنین کودکی تمرین خودشناسی کند .

صحبت کردن با کودک در مورد رفتار ناخوشایند ناشی از لجبازی در زمان مناسب :

هنگامی که لحظات خوشی را با فرزندتان سپری می کنید مثلا به خرید رفته و یا به پارک می روید هنگام تاب بازی کردن با کودک آرام آرام برای او توضیح دهید که از یک سری مسائل مربوط به او ناراحت می شوید . چنانچه فرزندتان آرام بود و به حرف های شما گوش می کرد ، ادامه دهید و جنبه های منفی رفتار او را برایش شرح بدهید . به او بگویید چقد از این مساله ( لجبازی کودک ) ناراحت می شوید . برای کودک خود توضیح دهید که رفتار او ضد اجتماعی است و عواقب بدی دارد . در باره ی اهمیت روابط اجتماعی در کودکان برای او صحبت کنید مثلا به او بگویید اگر این رفتار ها را ادامه دهی ممکن است در پیدا کردن دوست در مدرسه دچار مشکل شده و از جمع دوستان و همسالانت طرد شوی .