۳۰ مهر ۱۳۹۷
مهر ۳۰, ۱۳۹۷

روانشناسی کودک

مهر ۳۰, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

روانشناسی کودک

دوران کودکی در زندگی هر انسان را می توان به جرئت حساس ترین و سرنوشت ترین دوران زندگی دانست. شاید به همین علت است که متخصصین همواره تاکید دارند که روانشناسی کودک و بررسی رفتارها و تشخیص علل اختلالات روانشناسی کودک بایستی حتما از سنین نسبتا پایین تر مورد توجه قرار گیرد. از این رو، از والدین همواره خواسته می شود که هر گونه مشکل رفتاری یا اختلالات رشدی کودک را جدی گرفته و حتما به روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه نمایند.

علت این که اختلالات روانشناسی کودک بایستی در سنین پایین درمان شوند چیست؟

نکته ی بسیار مهمی که در مورد روانشناسی کودک وجود دارد، این است که راه حل برخی مشکلات در دوران کودکی بسیار بسیار ساده بوده و در بسیاری از موارد با چند جلسه مشاوره به سهولت قابل درمان است.

در مقابل بسیاری از همین مشکلات اگر به آن ها توجهی نشود، ممکن است که تا دوران بزرگسالی شخص در ناخودآگاه وی باقی مانده و در آینده سبب ایجاد مشکلات جدی در فرد گردد. مشکلاتی که ریشه آن ها از دوران کودکی است و این ریشه ها به سهولت قابل درمان نخواهد بود.

روانشناس کودک چه کمکی به ما می کند؟

مشاور و روانشناس کودک، می تواند اولا شما را در شناخت مراحل رشد کودک و خصوصیات رشد و رفتاری او در هر سنی یاری دهد. به همین جهت شما می توانید نیازهای او را شناخته و در صورت مشاهده هر مورد عجیب فورا با مراجعه به روانشناس کودک اقدام به درمان نمایید.

هم چنین والدین بایستی بدانند که کودک معمولا می کوشد که در زندگی و رفتارهایش با پدر و مادرش همانندسازی نماید. یعنی به گونه ای آن ها را الگوی خود قرار داده و به همین جهت والدین بایستی در نوع رفتار خود به شدت دقت کنند.

هم چنین شیوه برخورد با مسائل در محیط خانه و بیرون، تاثیر چشمگیری روی رفتارهای کودک خواهد داشت.

جالب است بدانید که مشاور هم چنین می تواند والدین را در اموری همچون انتخاب بازی های مناسب برای کودک، اسباب بازی ها، شیوه فرزند پروری، خلاقیت و کنجکاوی کودکان، افزایش اعتماد به نفس و سایر مسائل تربیتی و پرورشی مناسب فرزند یاری رساند.

از دیگر خدمات مهم مشاور، این است که به والدین می آموزد که چگونه بهترین برخورد را در برابر رفتار فرزند بروز دهند.

 

روانشناسی-کودک

 

هدف از مشاوره کودک یا روانشناسی کودک چیست؟

همان گونه که گفتیم، خانواده از لحظه تولد تا چند سال اول زندگی، بیشترین نقش و تاثیر را در مشاوره کودک و تربیت کودک خواهد داشت. تمامی خانواده ها می کوشند که در طی این چندسال، کودک را به نحو احسن تربیت نمایند تا کودک بتواند به سهولت در محیط بیرون خانه عمل نموده و هیچ مشکلی در ارتباط گرفتن با سایرین نداشته باشد.

با این همه متاسفانه هنوز بسیاری از خانواده ها نمی دانند که در برابر رفتارهای کودک از لحاظ روانشناسی باید چه عکس العملی نشان دهند.

یک کودک ممکن است رفتارهای لجبازی از خود نشان دهد. هم چنین رفتارهای دیگر همانند پرخاشگری، عصبی بودن کودک، خجالتی بودن، ترس کودک، زورگویی کودک، گریه های بی دلیل کودک و غیره همه بایستی به صورت دقیق توسط روانشناس کودک بررسی و ریشه یابی گردند. هم چنین شیوه واکنش نشان دادن والدین نیز بایستی به آن ها گوشزد گردد.

والدین بسیاری همواره از ما این سوال را دارند که:

ما باید در برخورد با این رفتارهای کودک چه برخوردی داشته باشیم؟

آیا رفتارهای کودک ما با توجه به سن و موقعیتش طبیعی است یا نیاز به مشاوره دارد؟

معمولا با مشاوره گرفتن با روانشاسان حرفه ای و دریافت مشاوره تربیت کودک، می توان از بروز بسیاری از اختلالات رفتاری و شخصیتی کودکان جلوگیری نمود. پس این موارد را حتما جدی بگیرید.

اختلال یادگیری در کودکان

یکی از مهم ترین مشکلاتی که توسط کودکان گزارش می گردد، اختلالات یادگیری است. اختلال در یادگیری و آموزش، از مواردی است که ما به صورت تخصصی آن را مورد بررسی قرار می دهیم.