۲۱ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۱, ۱۳۹۸

عمل ابدومینوپلاستی

اسفند ۲۱, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

عمل ابدومینوپلاستی

هدف از عمل ابدومینوپلاستی ، رفع پوست مضاعف و چربی زیرجلدی ناحیه شکم می باشد . ابدومینوپلاستی را میتوان در دو دسته ابدومینوپلاستی کوچک و بزرگ قرار داد .

ابدومینوپلاستی کوچک ، به منظور حذف پوست مضاعف و چربی زیرجلدی ناحیه پائین شکم انجام می گیرد و در صورت نیاز با ترمیم جداره عضلانی بطور نیم ارتفاع ( از ناحیه ناف تا استخوان لگن درقسمت تحتانی شکم ) و ساکشن نواحی بالای شکم و پهلوها نیزهمراه می شود . بخیه آن خطی افقی و منحنی با اندازه ای کمی درازتر از بخیه یک سزارین میباشد.

ابدومینوپلاستی بزرگ ، با هدف رفع پوست مضاعف وچربی زیرجلدی کل ناحیه شکم انجام می گیرد . در صورت لزوم عمل ابدومینوپلاستی بزرگ با ترمیم لایه عضلانی بطور تمام ارتفاع ( از ناحیه جناغ تا استخوان لگن در قسمت تحتانی شکم ) و همچنین ساکشن نواحی بالای شکم و پهلوها نیز همراه خواهد بود . دو بخیه مجزای آن از طرفی دور ناف واقع شده و از طرفی دیگر بصورت خطی افقی و منحنی از یک پهلو به پهلوی دیگرمیباشد.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

امکان بارداری پس از انجام ابدومینوپلاستی کاملاٌ امکان پذیر است ولی لازم به تذکراست که نتیجه به دست آمده ازعمل ، بدلیل انعطاف مجدد پوست و جداره عضلانی شکم براثر بارداری تا حدی از بین می رود . لذا ، توصیه میگردد که این عمل پس از به اتمام رسیدن پروژه های زایمان انجام پذیرد .

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

سلول های چربی پس از اتمام دوران بلوغ توانایی تکثیر خود را از دست میدهند ولی قابلیت افزایش قطر خود را حفظ میکنند . با انجام ابدومینوپلاستی همراه با ساکشن ، تعداد سلولهای چربی ناحیه شکم بطور قابل توجهی کاهش یافته و در صورت افزایش وزن پس از عمل ، فقط قابلیت افزایش قطر سلولهای چربی باقیمانده در ناحیه شکم میتواند تا حدی باعث بازگشت مجدد زخامت زیرجلدی گردد . لذا ، حجم چربی زیرجلدی حاصله از این بازگشت بمراتب کمتراز حجم چربی حاصله ازافزایش همان میزان وزن در صورت عدم انجام ابدومینوپلاستی خواهد بود .

ارزیابی ابدومینوپلاستی

ارزیابی نتیجه ابدومینوپلاستی نیازمند رفع کامل تورم ناشی از آن می باشد و نتیجتاٌ پس از گذشت ۶ الی ۹ ماه انجام میگیرد . در صورت نیاز و با در نظر گرفتن عوارض جراحی مجدد نسبت به فواید آن می توان با انجام عمل ثانوی کوچکی معایب جزئی باقی مانده را تصحیح کرد .

درد بعد ازابدومینوپلاستی

آستانه درد در اشخاص بسیار متفاوت میباشد ولی در کل میزان درد ناشی از ابدومینوپلاستی در روزهای ابتدائی پس از عمل نسبتا شدید به حساب آمده که عمدتاٌ در رابطه با ترمیم جداره عضلانی شکم بوده وعمیق میباشد . این درد موقت بوده وبا تجویز داروهای مسکن تا حد قابل توجهی تسکین میابد .

در کنار این درد عضلانی عمیق ، پوست پائین شکم پس ازابدومینوپلاستی ، بدلیل برش های زیر جلدی و قطع اتصالات عصبی میان سطح وعمق تمایل به بیحسی داشته که با مرور زمان تحلیل میابد .

در صورت انجام ساکشن پهلوها وسایر نواحی شکم ، این نواحی نیز تا حدی دردناک بوده که با استعمال مسکن تسکین میابند .

مراقبات بعد از ابدومینوپلاستی

سفارشات و توصیه های پزشک در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی اهمیت به سزائی داشته و رعایت آن ها از بروز برخی از عوارض سنگین ناشی از ابدومینوپلاستی جلوگیری خواهد کرد .

خروج هرچه سریعتر از تخت و راه رفتن و انجام فعالیتهای سبک جهت جلوگیری از انعقاد درون وریدی خون و مشکلات ناشی از آن الزامی است .
استفاده منظم از گن مخصوص در رفع کبودی و تورم ناشی از ابدومینوپلاستی بسیار تاثیر گذار بوده و همچنین کمک به جمع شدن یکپارچه تر پوست میکند .
از خوابیدن بر روی شکم پرهیز شده و باید طاق باز بخوابند .
استعمال دخانیات بمدت حداقل یک ماه قبل از عمل و همچنین دردوران نقاهت اکیداٌ ممنوع بوده چرا که منجر به بروز برخی عواقب شده ، تاخیر در روند بهبودی ابدومینوپلاستی ایجاد کرده و همچنین سرعت و کیفیت ترمیمات پوستی و بخیه ای را مختل میسازد .
در صورت بروز علائمی همچون تب ، مشکلات تنفسی ، درد شدید ، تورم بیش از حد و دیگر علائم بالینی غیر معمول میبایست سریعاٌ به پزشک معالج مراجعه شود .
عوارض محتمل ابدومینوپلاستی

چندی از عوارض محتمل ابدومینوپلاستی به شرح ذیل میباشند :

بروز حوادث ناگوار که ناشی از حساسیت به مواد بیهوشی میباشند .
وفور خونریزی در حین عمل ابدومینوپلاستی که احتمال دارد منجر به تزریق خون گردد .
عدم خونرسائی کافی به نواحی تحتانی شکم و پوست ناف که منجر به از بین رفتن بخشی یا کل آن می شود . احتمال بروز این مسئله در اثر ابتلا به بیماری های قلبی/ عروقی ، استعمال دخانیات ، وزن و فشار خون بالا ، قند خون و چربی خون بالا و دیگر شرایط بالینی افزایش می یابد .
بروز مشکلات تنفسی که ناشی از لخته بندی خون می باشد . جهت جلوگیری از بروز این رخداد رعایت اقدامات و سفارشاتی که توسط جراح پس از عمل صورت میگیرد الزامی می باشد .
بروز عفونت که رفع آن نیاز به تخلیه همراه با درمان داروئی دارد .
بروز ترشحات خونی / لمفاوی در فضای زیرجلدی ایجاد شده که در صورت افزایش و عدم جذب به خودی خود نیاز به تخلیه ، معمولاٌ توسط سوزن دارند .
بروز اختلالات حسی در نواحی متفاوت شکم و پهلوها که به تدریج برطرف می شوند .
اختلال در روند بهبودی بخیه ها و خودخوردگی پوستی که بر اثر واکنش غیر عادی پوست به تنش های موضعی و نخ جراحی بروز میابد و با کمک پانسمان های مخصوص در طی چند هفته ترمیم میشود .
هزینه ابدومینوپلاستی

همانند دیگرجراحی های زیبائی ، هزینه نهائی عمل ابدومینوپلاستی بستگی به اقدامات مورد نیاز در حین جراحی و سنگینی و پیچیدگی آنها دارد . لذا ، به افرادی که تصمیم به انجام عمل زیبائی شکم گرفته و خواستار اطلاع از قیمت آن هستند توصیه می شود که به جراح مراجعه نمایند تا پس از انجام معاینات لازم ، هزینه عمل آنان مشخص گردد .