۱۹ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

چگونه از کودکمان دربرابر عفونت محافظت کنیم!

فروردین ۱۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

چگونه از کودکمان دربرابر عفونت محافظت کنیم!

آیا کودک‌تان داخل وان حمام خراب‌کاری می‌کند، یا پستانک‌اش را از روی زمین کثیف برداشته‌اید؟ حتما شما هم نگران موقعیت‌هایی هستید که کودک‌تان در‌معرض انواع و اقسام آلودگی‌ها قرار می‌گیرد. شاید تا حد زیادی نگرانی‌تان طبیعی باشد، اما مواردی هم وجود دارد که نگرانی‌تان بی‌مورد است و واقعا خطر خاصی فرزندتان را تهدید نمی‌کند.

باید بدانید که به چه موقعیت‌هایی واکنش نشان دهید و از کنار چه موقعیت‌هایی بگذرید. وقتی در این موقعیت قرار می‌گیرید هول نشوید. مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند تا بدانید در هر مرحله چطور باید رفتار کنید.

۱٫ وقتی کودک داخل وان حمام ادرار می‌کند
هیچ نوع باکتری‌ای داخل ادرار وجود ندارد؛ بنابراین ادرار ساده در وان حمام مشکلی به همراه نخواهد داشت. با اینکه مدفوع حاوی موجودات زنده‌ای است که همواره در روده زندگی می‌‌کنند، اما اصلا جای نگرانی نیست که بخواهد مسبب عفونت در بچه شود. درواقع بهتر است نسبت به ادرار و مدفوع دیگران این نگرانی را داشته باشید مخصوصا وقتی از استخرها استفاده می‌کنید.

چه وقت باید نگران بود؟
زمانی که بچه دچار زخم یا جراحت باز باشد (مثل اگزما یا آبله‌مرغان)، در این شرایط زخم می‌تواند عفونی شود و اگر فرد دیگری ناخودآگاه مقداری از ادرار یا مدفوع به دستگاه گوارش‌اش وارد شود (مثلا خواهر یا برادری که با او در وان حم

ام بازی می‌کند) ممکن است به خاطر هر نوع باکتری یا ویروس موجود در آن دچار اسهال و بیماری‌های سخت شود.

چه کار می‌توانید بکنید؟
در این مواقع باید آب وان را خالی کرده و آن را سریعا با‌ آب و صابون و در نهایت مواد ضدعفونی‌کننده بشویید و بعد کار حمام کردن بچه را تمام کنید.

۲٫ وقتی نوشیدنی‌ چند روز در فنجان‌ دردار می‌ماند
گاهی پیش می‌آید کودک‌تان نوشیدنی یا شیر خود را تمام نمی‌کند و مجبورید باقی‌مانده آن را نگه دارید. اگر این نوشیدنی را در یخچال نگهداری کنید، احتمال بیماری کودک‌تان کاهش می‌‌یابد.

چه وقت باید نگران بود؟
اصلا فکر خوبی نیست که بگذارید شیر در یک ظرف دردار بماند؛ چرا‌که پیش از آنکه شانس آن را داشته باشید که بخواهید آن را داخل یخچال بگذارید، ترش و فاسد شده است. به‌علاوه دست‌تان می‌تواند ناقل باکتری به هر نوع مایعاتی باشد که درنتیجه رشد خواهد کرد و کودک‌تان را بیمار می‌کند.

چه کار می‌توانید بکنید؟
برای آنکه خیال‌تان از این بابت راحت باشد سعی کنید شیر یا هر نوع نوشیدنی دیگر یا آب را بیش از ۲۴ساعت در فضای باز نگذارید تا مبادا باعث شوید که باکتری‌ها دوباره زاد و ولد کنند. سعی کنید بین هر بار نوشیدن، لیوان کودک را داخل یخچال بگذارید.

۳٫وقتی پستانک نوزاد روی زمین می‌افتد
این مسئله اصلا خوشایند نیست که وقتی پستانک فرزندتان روی زمین می‌افتد آن را با دهان تمیز کنید. ممکن است باکتری‌هایی در دهان شما وجود داشته باشد که بتواند به کودک هم منتقل شود، اما چرا گفته می‌شود وقتی پستانک بر زمین افتاد اگر آن را لیس بزنید مشکلی نخواهد داشت؟ گفته می‌شود که افراد بزرگسال میزان باکتری‌های موجود در دهان‌شان که منجر به تولید بزاق می‌شود بیشتر بوده و این باکتری‌ها اصلا به دهان نوزاد انتقال نمی‌یابد.

چه وقت باید نگران بود؟
همیشه. وقتی پستانک کودک‌تان روی زمین می‌افتد، باید آن را با آب و مواد شوینده مناسب تمیز کنید.

چه کار می‌توانید بکنید؟
پستانک را با آب بشویید و برای از بین رفتن میکروب‌ها، آن را با صابون بسابید. سعی کنید همیشه یک پستانک دیگر با خود داشته باشید چون ممکن است جایی بروید که دسترسی به آب نداشته باشید‌. مهم نیست که پستانک چند بار به زمین می‌افتد، توصیه می‌شود که هر بار بعد از این مسئله آن را در ظرفشویی بشویید.

۴٫ وقتی کودک‌تان پابرهنه زیر دوش استخر می‌رود
اگر توانستید بعد از این مسئله پاهای او را حسابی خشک کنید، مشکل چندانی پیش نخواهد آمد.

چه وقت باید نگران بود؟
قارچ (مانند عاملی که مسبب بیماری عفونت قارچی پا می‌شود) و رطوبت معمولا ارتباط نزدیکی با هم دارند، بنابراین احتمال آنکه هم شما و هم کودک‌تان دچار آن شوید زیاد است، چرا‌که اغلب از طریق دوش آب گرم حمام در باشگاه انتقال می‌یابد.

چه کار می‌توانید بکنید؟
کمترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بعد از حمام در باشگاه یا استخر، پاهای‌تان را حسابی خشک کنید. برای احتیاط بیشتر، دمپایی بپوشید یا از کفش‌های مخصوص استفاده کنید.